Historia wytwórni Deutsche Grammophon cz.1

Do jednej z najbardziej wpływowych wytwórni płytowych bez wątpienia zalicza się niemiecka Deutsche Grammophon, która była pierwszym przedsiębiorstwem, które zaczęło zajmować się wyłącznie tłoczeniem płyt. Można powiedzieć, że dała początek całemu rynkowi fonograficznemu. Historia wytwórni Deutsche Grammophon sięga jeszcze XIX wieku. Jej twórca Emile Berliner w 1887 wynalazł i opatentował gramofon – urządzenie do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Jedenaście lat po tym wydarzeniu wraz z bratem Josefem Berlinerem założył pierwszą na świecie pierwszą wytwórnie płytową – Deutsche Grammophon.

Pierwsze lata istnienia wytwórni

Już od pierwszego roku działalności wytwórni (1898) nakłady płyt gramofonowych wynosiły ponad 25 tys. płyt rocznie, co stanowiło już produkcję seryjną. Stanowiło to wielką konkurencję dla fonografu wynalezionego przez Thomasa Edisona i było rewolucyjne, jak na tamte czasy. Pierwsze płyty gramofonowe były wytwarzane z ebonitu. Tłoczone jednostronnie były w stanie odtworzyć dwuminutowe nagrania.

Wytwórnia Deutsche Grammophon już od pierwszych lat swojego istnienia działała prężnie. Co miesiąc wypuszczała nowe nagrania, które cieszyły się spora popularnoscią. Co ciekawa na początku nie opisywano płyt nazwiskami czy nazwami wykonawców, a jedynie dawano informację na temat ogólnego rodzaju muzyki znajdującego się na danej płycie.

Wprowadzenia nagrywania elektroakustycznego

Kolejnym przełomem w świecie fonograficznym było opracowanie i wprowadzenie procesu nagrywania elektroakustycznego w 1925 roku. Pozwoliło to jeszcze bardziej zwiększyć nakłady wydawanych płyt i przypieczętowało los fonografu. Deutsche Grammophon szybko przyjęło innowację. W 1929 roku branża fonograficzna w Niemczech była niezwykle rozwinięta o czym świadczy liczba sprzedanych wówczas płyt wynosząca ponad 30 milionów. Warto tutaj dodać, że prawie połowa rynku należała do Deutsche Grammophon. W związku ze światowym kryzysem gospodarczym, który Niemcy odczuły najbardziej w 1934 roku nakłady wydawanych płyt znacznie spadły. Wiele wytwórnie wtedy upadło, a Deutsche Grammophon odnotowała dramatyczne spadki sprzedaży. Po kolejnych stratnych dla wytwórni latach Deutsche Grammophon AG przeszła w stan likwidacji. Na jej miejsce jednak założono Deutsche Grammophon GmbH, która była współfinansowana przez Deutsche Bank and Telefunken Gesellschaft. Pomimo sytuacji polityczno-społecznej w Niemczech oraz restrykcją nakładanym przez Trzecią Rzeszę wytwórnia nadal trwała i wydawała nowe nagrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.