K-pop – koreańska muzyka, którą pokochały miliony

Korea Południowa to niezwykły kraj. Z jednej strony fascynuje nas jego różnorodność i szybki rozwój technologiczny, a z drugiej bliskość północnego sąsiada oraz ciągłe poczucie zagrożenia wielu przyprawia o dreszcze. W ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania tym obszarem. Filologia koreańska to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, a tamtejsza muzyka stała się prawdziwą sensacją, która wykracza daleko poza obszar Azji.

Koreański pop (czyli k-pop) stał się prawdziwym fenomenem. Młodzież na całym świecie pokochała ten gatunek nie tylko za brzmienie, ale również wyjątkową oprawę artystyczną. Czym dokładnie jest k-pop? Jakie były jego początki i co go wyróżnia? Czy za jego słuchanie może grozić kara śmierci?

Koreańska muzyka pop – początki

Początek lat 90. ubiegłego wieku to w naszym kraju z jednej strony fenomen popularnego zresztą do teraz disco polo, a z drugiej ciągły zachwyt nad amerykańskim popem. W Korei Południowej to z kolei powstanie muzyki, która właśnie świętować będzie 30 lat swego istnienia. Pierwszym zespołem k-popowym był powstały w 1992 roku Seo Taiji and Boys. Od tego czasu koreański pop stanie się znany na całym świecie, a jego brzmienie zdobędzie uznanie milionów słuchaczy.

Czym charakteryzuje się k-pop?

Fascynacja k-popem wynika przede wszystkim z odmienności samego kraju, w którym on powstał. To nie tylko muzyka i słowa, ale również oprawa artystyczna, którą wokaliści lub wokalistki ćwiczą latami. W k-popie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, dlatego występy tych grup tak bardzo nas fascynują.

Czym zatem dokładnie charakteryzuje się k-pop? Przede wszystkim jest to połączenie zachodniej muzyki z tym, co charakterystyczne dla koreańskiej kultury. K-pop to także skomplikowane układy choreograficzne, barwne stroje i szybko wpadającej w ucho azjatyckiej nuty.

Fani k-popu – czy naprawdę są tak specyficzni?

Kolorowe stroje czy charakterystyczny makijaż mogą powodować, że wiele osób uważa fanów k-popu za (nazwijmy to delikatnie) specyficznych. Warto jednak podkreślić, że jest to grupa posiadająca naprawdę ogromną siłę rażenia. Skąd ta moc? Na początku warto zastanowić się nad tym, kim jest k-popowy artysta.

Zachodnia kultura przyzwyczaiła nas do tego, że idole nastolatek to osoby niedostępne, które najczęściej oglądamy na szklanym ekranie. Różne skandale z ich udziałem to niemal chleb powszedni, a imprezy do rana czy kolejne romanse dodają im jeszcze bardziej smaczku. K-pop rządzi się jednak zupełnie innymi prawami. Artystów wyróżnia przede wszystkim ogromna skromność, a także to, że na każdym kroku podkreślają oni swoją bliskość z fanami. Wszelkiego rodzaju romanse, skandale czy angażowanie się w sprawy dalekie od muzyki nie mają tutaj racji bytu. Co więcej – nawet związki przedstawicieli k-popu nie są zbyt mile widziane. Z czego to wynika? Przede wszystkim piosenkarz czy piosenkarka ma być całkowicie oddany swoim fanom i pozwolić się przez nich uwielbiać. Singiel czy singielka jeszcze bardziej będzie wzbudzać pożądanie milionów (a nawet miliardów) osób na całym świecie. Fani potrafią się jednak odwdzięczyć i na każdym kroku bronić swoich idoli. Kiedy jakiś czas temu jedna z telewizji śniadaniowych skomentowała w niezbyt przyjemny sposób wygląd jednego z k-popowych artystów, wiadomość o tym dotarła nawet do Peru. Jak to możliwe? Otóż trzeba sobie uświadomić, że siła mediów społecznościowych jest naprawdę ogromna.

Brzmienie nie tylko dla młodych

Czy fanami k-popu jest wyłącznie młodzież? Niekoniecznie. Chociaż jest to z całą pewnością najliczniejsza grupa zwolenników tego gatunku, to k-pop cieszy się popularnością wśród osób w różnym wieku. Wynika to głównie z faktu, że stanowi coś, co jest tak inne od tego, do czego przyzwyczaiły nas europejskie standardy. Czuć tam połączenie nowoczesności z azjatycką tradycją, sam język stał się jednym z ulubionych wielu osób.

Ciężka praca k-popowych artystów

Występy grup k-popowych to niesamowite widowisko, które zapiera dech w piersiach. Układy choreograficzne, kostiumy, zachowanie – wszystko musi być idealne. Każdy występ na scenie poprzedzony jest jednak ciężką pracą, która trwa nawet kilka lat. Tyle bowiem artyści są w stanie przygotowywać się do swojego debiutu na scenie, aby skraść serca przyszłych fanów. Artyści muszą także wystrzegać się pokus, które zazwyczaj w show-biznesie są na początku dziennym. Alkohol, papierosy, imprezy do białego rana – to wszystko jest zabronione.

Wśród zespołów k-popowych, które cieszą się największym uznaniem w naszym kraju, możemy wymienić między innymi: Blackpink, Stray Kids, Mamamoo, True Damage, BTS czy Red Velvet.

Wysoka kara za słuchanie k-popu

Nie wszędzie jednak k-pop jest tak uwielbiany, a za jego słuchanie może grozić najsurowsza z możliwych kar. W Korei Północnej za jego posiadanie grupa młodych ludzi została skazana na karę śmierci, a sama egzekucja odbyła się w obecności członków rodziny. Niechęć północy do wszystkiego, co związane z południem, jest naprawdę ogromna. Podobny los spotkał zresztą osoby, które postanowiły zaryzykować i obejrzeć jeden z najpopularniejszych w tym roku serialu na Netflixie, czyli Squid Game.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.